Al Rustaq – jeden z największych fortów w Omanie

Do Al Rustaq dotarliśmy, wyjeżdżając z Wadi Bani Awf. Po dwudniowym off roadzie w górach musieliśmy uzupełnić zapasy jedzenia, picia, pieluch i mokrych chusteczek. To miasto okazało się dobrym miejscem na tego rodzaju działania. Jest na tyle duże, że może stanowić dobrą bazę organizacyjną, zarówno przed, jak i po jakiejś dłuższej trasie po kanionach.

W Al Rustaq znajduję się również XIII-wieczny fort. Jest on jednym z największych w Omanie. My jednak, mimo wszystko, odwiedziliśmy to miejsce bardziej przejazdem. Fort usytuowany jest raczej w centrum miasta i nie jest tak atrakcyjnie wkomponowany w góry i gaje palmowe, jak inne tego typu budowle.  Być może nasz odbiór był spowodowany też pochmurną pogodą. Sama budowla jest bardzo okazała i zajmuje ponad 100 ha. Nad głównymi drzwiami wejściowymi znajdują się podobno otwory, przez które wylewano na wrogów gorący syrop z daktyli.

Będąc w Al Rustaq, nie można ominąć fortu Nakhal i wioski Wakan, ale o nich w następnym poście. W samym mieście nie ma opcji noclegów. Według nas jest to miejsce na 2-godzinną wycieczkę razem z zakupami, posiłkiem i załatwieniem organizacyjnych spraw przed dalszą drogą.

Godziny zwiedzania fortu: sob.-czw.  9:00-16:00, pt. 8:00-11:00

Cena: 500 baisa (ok. 5zł)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *