Bimmah Sinkhole – kosmiczna dziura w ziemi ze szmaragdową wodą

Bimmah Sinkhole to miejsce, które można odwiedzić po drodze, jadąc ze stolicy na południe w kierunku Suru, do Wadi Shab, bądź na pustynię. Możemy tutaj wpaść chociaż na godzinkę, wykąpać się i odetchnąć w cieniu. Najpierw jednak musimy odrobić lekcję geologii.

Czym jest Bimmah Sinkhole ? Na pierwszy rzut oka jest to dziura w ziemi wypełniona piękną zielono-niebieską wodą. Omańczycy nazywają to miejsce „Spadająca Gwiazda”, ponieważ twierdzą, że powstało w wyniku upadku meteorytu. Lokalne legendy głoszą, że mieszka tam najgorszy z dżinów – sam diabeł. Logika i Internet podpowiadają nam, że jest to lej krasowy.

Na skutek wymywania przez wodę mało odpornych skał wapiennych, pod ziemią powstała jaskinia. Gdy była już dostatecznie duża, jej strop się zapadł, tworząc bardzo widowiskowe zagłębienie o wielkości ok. 50x70m. Z racji umiejscowienia niedaleko morza, do wnętrza dostaje się woda. Jest rześka, czysta i przeźroczysta, a jej niesamowity szmaragdowy kolor jest wynikiem mieszania się słonej i słodkiej wody. Basen zamieszkują małe rybki, które znaliśmy już z „Fish Spa”. Jeśli tylko nie będziemy się gwałtownie ruszać, to nasze stopy szybko otoczą małe ryby i zaczną nas podgryzać, fundując tym samym darmowe oczyszczanie skóry i łaskotki.

Bimmah Sinkhole znajduje się na mało atrakcyjnym terenie Hawiyat Najm Park. Jest otoczony płotem. Wstęp jest darmowy. Park jest czynny od 8 do 20. Na jego terenie znajdują się toalety, ławeczki i altany, które zapewne w weekendy służą jako miejsce do licznych pikników i grillów. Do samego basenu prowadzą betonowe schody w dół, które odejmują nieco uroku temu miejscu. Na skalnej ścianie zamontowano drabinkę umożliwiającą wejście na półkę, z której można skakać do wody.

Bimmah znajduje się kilka kilometrów za miejscowością Dibab. Z Muscatu jedzie się ok. 1,5 godziny po dobrych drogach. Należy kierować się na Hawiyat Najm Park. My odwiedziliśmy to miejsce z rana, kiedy nie było tam jeszcze innych ludzi. Samochodem można podjechać na parking pod samo wejście do parku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *