Nakhal – fort ukryty w gaju palmowym. Pierwsze urodziny Nataszki

Nakhal to jeden z najbardziej popularnych i majestatycznych fortów w Omanie. Zawdzięcza to zapewne swojemu umiejscowieniu. Pięknie komponuje się na tle gaju palmowego i skalistych gór. Jak większość tego typu fortów,  powstał najprawdopodobniej w czasach przedislamskich, czyli ponad 1500 lat temu, jednak dokładna data nie jest znana. Nakhal fort był oczywiście odnawiany przez poszczególnych władców. Wyróżnia się tym, że ma bardzo nieregularny kształt, został bowiem zbudowany na wzgórzu i jest niejako wkomponowany w skałę.

Mała miejscowość Nakhal znajduję się ok. 90 km od stolicy, niedaleko fortu w Rustaqu i wioski Wakan. Samo zwiedzanie zajmuje maksymalnie godzinę, ponieważ sale nie posiadają bardzo rozbudowanych ekspozycji. Podziwia się raczej architekturę na tle pięknego widoku.

Jeśli chce się spędzić w Nakhal trochę więcej czasu, to można wybrać się do gorących źródeł Ain Thowra, które znajdują się ok. 2 km za fortem w górę wioski. My jednak odradzamy tę atrakcję, szczególnie w weekend. Mały basen wypełniony był, i owszem, bardzo przyjemną ciepła wodą, jednak cały teren był pełen ludzi biwakujących, grillujących i krzyczących. Ilość śmieci rozrzuconych dookoła zniechęcała do wejścia do wody i przyprawiała o odruch wymiotny. Nawet ciężko było tam zaparkować z uwagi na ilość samochodów. Może w środku tygodnia sytuacja wygląda nieco lepiej.

W samej wiosce Nakhal nie funkcjonuje jeszcze żaden hotel. My przyjechaliśmy tam późnym popołudniem, licząc na znalezienie fajnego miejsca do spania pod namiotem w okolicy gorących źródeł. Okazało się to niemożliwe, a z braku lepszego miejsca, gdy zrobiło się już ciemno, w dalszym ciągu kręciliśmy się pod fortem. Zapytaliśmy robotników z Bangladeszu, którzy przechadzali się po pobliskim parku, o możliwość rozbicia tam namiotu. Jeden z nich, mimo że nie mówił po angielsku, zaprowadził nas do swojego pracodawcy. Okazało się, że ten mieszka zupełnie naprzeciwko fortu, po drugiej stronie wyschniętej rzeki i tam właśnie buduje luksusowy hotel w formie bungalowów z basenem. Pomimo że całość nie była jeszcze skończona, pozwolił nam przenocować na ziemi w jednym z domków, udostępniając materace i łazienkę!

To były właśnie Nataszki pierwsze urodziny!

Godziny zwiedzania fortu: sob.-czw.  9:00-16:00, pt. 8:00-11:00

Cena: 500 baisa (ok. 5zł)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *