Wadi Bani Khalid – piaskowe skały, szmaragdowe jeziorko i gaj palmowy


Wadi Bani Khalid to coś na kształt oazy pośrodku surowego, kamienistego pustkowia. To miejsce, do którego warto przybyć po kilku dniach cięższego zwiedzania, aby odpocząć i napawać się rajskimi widokami, które składają się z jasnych skał, szmaragdowego jeziorka i zieleni gaju palmowego. Wadi Bani Khalid to kanion, w którym woda jest przez cały rok, a nie tylko okresowo, jak w większości innych wadis. Dzięki temu wśród ciekawych formacji skalnych, nad czystym jeziorkiem, rozwinęła się bujna zieleń.
Takie miejsce oczywiście przyciąga dużo lokalnych amatorów grillowania w weekend. Mając to na uwadze, wybraliśmy się tam w środku tygodnia i poza nami znajdowała się tam tylko garstka turystów, w dodatku z Polski.
Chcąc dokładnie poznać to miejsce, musimy mieć na uwadze, że Wadi Bani Khalid to tak naprawdę bardzo duży obszar, który oferuje także mniej znane trasy trekkingowe, tj. Wadi Hawer. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj: http://www.omantripper.com/wadi-bani-khalid/ .
Główną turystyczną destynacją jest kanion z basenem do pływania, umiejscowiony przy wiosce Muqil. Kawałek za miejscowością należy zostawić auto na parkingu i dojść 5 minut spacerem do basenów. Całość jest dobrze oznaczona i można znaleźć to miejsce w mapach Google jako Wadi Bani Khalid Pools and Cave.
Odwiedzając kanion pierwszy raz, zetknęliśmy się z jakąkolwiek infrastrukturą turystyczną w Wadis. Na miejscu funkcjonowała kawiarnia, znajdowały się śmietniki i ławeczki. O ile nie trafi się na dużą ilość turystów i woda nie będzie brudna po gwałtownych opadach, to pobyt tam może być bardzo miły i relaksujący. Na miejscu można swobodnie pływać, więc warto pomyśleć o stroju, ręczniku i filtrze do opalania. To także bardzo miłe miejsce na piknik, a mając na uwadze wysokie ceny na miejscu i raczej mały asortyment, warto zaopatrzyć się w przekąski i koniecznie wodę.
Idąc kawałek dalej, w głąb kanionu, napotkamy oznaczenia wiodące nas do jaskini Muqil Cave, do której podobno warto zabrać latarkę.
Rekomendujemy zaplanowanie dnia tak, żeby spędzić przedpołudnie i południe w Wadi Bani Khalid, a jeszcze przed zachodem słońca dojechać na pustynię Szarkijja, która oddalona jest od kanionu o ok. godzinę drogi . Będzie to dzień wypełniony atrakcjami i pięknymi widokami.

O pustyni przeczytacie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *